SAĞLIKLI BESLENME VE EGZERSİZ BİR BÜTÜNDÜR

Yaşam kalitesini yükselterek yaşamak, uzun yaşamak kadar önemlidir. Sağlıklı yaşlanmak ve yaşa bağlı oluşabilecek sağlık risklerini en aza indirebilmek için sağlıklı beslenme ve egzersiz birbirinden ayrılmaması gereken bir yaşam tarzı olmalıdır.

SAĞLIKLI VE VERİMLİ BİR HAYATIN DEVAMI İÇİN DÜZENLİ EGZERSİZ YAPILMALIDIR:

Vücudu sağlıklı tutmak, geliştirmek veya sağlığın bozulmasını mümkün olduğu kadar önlemektir. Bugün, bütün dünyada yapılan karşılaştırmalı araştırmalar göstermiş ki, spor ve egzersiz, hem hastalıkları önlemede, hem de hastalıkların iyileşmesinde en önemli etkendir. Çocukluktan itibaren spor bilincini geliştirmek sağlıklı beslenme bilincini geliştirmek kadar önemlidir.

‘’ EGZERSİZ FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK STRESLE BAŞETMENİZİ SAĞLAR’’

Bilimsel çalışmalar, egzersizin, gerginliği azaltmak, kendini iyi hissetme hali, kişinin kendisi ile gurur duyması gibi iyi yönde gelişmeler göstermektedir.

Egzersiz vücutta birçok biyokimyasal değişikliğe neden olur. Egzersiz sırasında norepinefrinin kandaki düzeyi artar. Bu madde, depresyon semptomlarının azalmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersizle beyindeki endorfin seviyesi artar. Bu vücudun doğal morfin benzeri ağrı kesici ve mutluluk maddesidir.

HANGİ EGZERSİZ TÜRÜ YAPILMALIDIR?

Yaşam şekline uygun, yapmaktan hoşlanılan ve uzun süre devam ettirebilecek bir aktivite seçilmelidir. Aktivite türü, bıktırıcı olmamalı, sürekli olmalı ve yapılan egzersiz zamanla aşamalı olarak artırılabilir.  

Tablo 1. Aktivite Türleri ve Egzersizlerin Enerji Harcama Değerleri

EGZERSİZ KALORİ/SAAT
Oturma 100
Ayakta durma 140
Ev işi 150-200
Yürüyüş ( 5 km/saat) 300
Bisiklet(13 km/saat) 300
Yüzme 260-750
Kick Boks 480-760
Basketbol 600
Mat Pilates (orta şiddette direnç) 175-250
Kürek Çekme 800

Belirlenmiş olan değerler MET değerleri üzerinden hesaplanmıştır. Kişilerdeki mevcut kas yapısına göre enerji harcamasında artış veya azalma gözlemlenebilir.

 ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRMEYE ŞİMDİ BAŞLA!

Leave a comment

This error message is only visible to WordPress admins

Error: No posts found.

Make sure this account has posts available on instagram.com.

Open chat